top of page

FOLFOX

Chemoterapijos dažniausi reiškiniai, kai gydymui skirtas FOLFOX režimas – kam pasiruošti ir kaip padėti sau?

Vėžys, kuris prasideda gaubtinėje žarnoje, vadinamas gaubtinės žarnos vėžiu, o vėžys, kuris prasideda tiesiojoje žarnoje, vadinamas tiesiosios žarnos vėžiu. Onkologinis susirgimas, kuris prasideda bet kuriame iš šių organų, taip pat gali būti vadinamas gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu. Tai vienas dažniausių onkologinių susirgimų, FOLFOX režimas – vienas pagrindinių gydymo vaistais derinių. 

 

Atsižvelgiant į individualią situaciją, kartu su chemoterapija gali būti skiriami ir kiti vaistai, tačiau pažintį pradėkime aptardami FOLFOX derinį. Naudinga žinoti, ką galite patirti ir kaip juos sumažinti ar valdyti.

Daugelis gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu sergančių pacientų patiria šalutinį poveikį  gydymo chemoterapija metu. Šalutinis poveikis dažniausiai būna trumpalaikis ir baigiasi baigus gydymą. Tačiau kai kurie šalutiniai poveikiai yra ilgalaikiai ir gali tapti nuolatiniai.

Šalutinis gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio gydymo poveikis priklauso nuo kelių veiksnių – ar liga yra išplitusi ar lokali, kaip jau minėjau – ar gydymui skiriama tik chemoterapija, ar su papildomu vaistu, nemažiau svarbi ir  bendra sveikatos būklė prieš gydymą.

Kolorektalinio vėžio chemoterapijos šalutinis poveikis

FOLFOX režimas- tai 48 valandų trukmės kelių vaistų infuzija vienu metu. Kiek tokių leidimų jums bus skiriama priklauso nuo ligos situacijos, taigi geriausiai jums atsakys gydantis onkologas. Vieną FOLFOX kursą sudaro 1 leidimas, trunkantis minėtas 48 valandas.

Kadangi gydymas FOLFOX yra intensyvus, dauguma pacientų patiria kai kuriuos iš šių simptomų:

  • Neuropatija

  • Nuovargis

  • Skrandžio ir žarnyno problemos

  • Apetito praradimas

  • Opos burnoje

  • Anemija

  • Išbėrimas arba sausa oda

  • Susilpnėjusi imuninė sistema

  • Plaukų slinkimas

 

Trumpai apie juos, o plačiau aptarsiu kituose įrašuose.

Neuropatija

FOLFOX sudėtyje esantys vaistai gali pažeisti nervus, ypač rankų ir kojų, todėl gali išsivystyti periferinė neuropatija. Dėl periferinės neuropatijos jaučiamas dilgčiojimas, deginimo pojūtis arba pėdų, pirštų tirpimas. Tai gali sukelti padidėjusį jautrumą šaltai temperatūrai (šaldytuvui ar šaltuoju metų sezonu lauke).

Kaip padėti sau? Viena paprasčiausių rekomendacijų – venkite šaltų daiktų. Pavyzdžiui, prie šaldytuvo laikykite pirštines arba karštą pagalvėlę, kad apsaugotumėte rankas liesdami šaltus daiktus. Išeidami į lauką turėtumėte dėvėti apsauginius drabužius, tokius kaip kepurė, šalikas ir šiltos pirštinės.

Nuovargis

Nuovargis yra bene dažniausias FOLFOX šalutinis poveikis. Chemoterapijos sukeltas nuovargis dar kitaip vadinamas onkologiniu nuovargiu ir pasižymi tuo, kad net ir pailsėjus nesumažėja – taigi yra daug daugiau nei tik nuovargio jausmas. Neretai ilgai besitęsiant sukelia išsekimą, mažiną motyvaciją ir didina socialinę bei emocinę atskirtį, galiausiai trukdo atlikti net įprastas kasdienes veiklas. Nevenkite ir nebijokite apie tai kalbėti – nustebtumėte, kiek aplink yra žmonių, norinčių ir galinčių jums padėti, tačiau neretai nežinančių, kaip tai padaryti ir ko labiausiai jums reikia.

Gydymo laikotarpiu galite turėti mažiau energijos, jos kiekis skirtingomis dienomis taip pat gali būti skirtingas, todėl pasiruoškite iš anksto – aptarkite su draugais, kaimynais, socialiniais darbuotojais, informuokite juos kokios pagalbos kada jums gali labiausiai reikėti, o jeigu tai nutiko staiga – tiesiog jiems paskambinkite. Ypatingai dažnai girdime, kad pacientai nedrįsta skambinti artimiesiems, sakydami, kad visi turi savo gyvenimus. Ir tai yra tiesa, bet pagalbos suteikimas yra žmogaus prigimtyje, todėl daugelis visuomet atskubės į pagalbą, o galbūt pas jus atsiųs ką nors, kas tuo metu bus laisvesnis. Tereikia kalbėti.

Daugeliu atvejų šis išsekimas yra laikinas, nes dauguma pacientų po gydymo grįžta į įprastą energijos lygį. Būkite kantrūs su savimi, gali prireikti kelių mėnesių, kol sugrįš įprastas energijos lygis.

Stenkitės būti aktyvūs. Net 15-20 minučių judėjimas padės pagerinti jūsų energijos lygį, didins motyvaciją ir pagerins nuotaiką – tereikia prisiversti žengti pirmuosius žingsnius. Ilgainiui tai taps geriausia priemone stiprinti savo dvasinį, fizinį ir emocinį kūną.

Artimųjų ar kaimynų pagalba neretai praverčia ir siekiant tinkamos, jums palankios mitybos. Suderintas, įvairus, spalvotas, šviežus, šiltas maistas – puiki ir svarbi priemonė nuovargio mažinimui. Tiesa tokia, kad nuolat jaučiant nuovargį dingsta ūpas rūpintis maistu ar juolab ilgai jį ruošti – todėl jums artimas socialinis ratas galėtų būti puikus gelbėjimosi ratas – vėlgi tereikia pasikalbėti. Kartais net kaimynė iš gretimo vienkiemio galėtų būti puiki draugija – vieną dieną ruošiate jūs ir kartu valgote, kitą dieną – ji gamina. Tereikia išeiti iš savo uždaro rato, bet norint sau padėti – juk verta.

 


Virškinimo problemos ir apetito pablogėjimas

Chemoterapija gali turėti įtakos visai virškinimo sistemai – nuo pasikeitusių skonio pojūčių iki tuštinimosi įvairių sutrikimų. Mitybos racionas bei valgymo reguliarumas yra ypatingai svarbus, siekiant gauti reikalingų maistinių medžiagų. Patiriant pykinimą ar vėmimą – pasitarkite su gydančiu onkologu ar šeimos gydytoju, kaip galėtumėte sau padėti.

Dažniausi virškinamojo trakto pokyčiai chemoterapijos metu (kiekvienam gali būti skirtingi):

  • vidurių užkietėjimas

  • viduriavimas

  • dujų susidarymas ir kaupimąsis

  • lėtas, apsunkintas virškinimas.

 

Pasirūpinkite ne tik mityba, bet ir suvartojamais skysčiais - gerkite pakankamai vandens, arbatų, valgykite daugiau sriubos, bet venkite saldžių gaiviųjų gėrimų ir vaisių sulčių (ypatingai pirktinių). Geriausiai tinka vanduo, 100% vaisių sultys, gėrimai su elektrolitais ir kiti gėrimai be kofeino. Kava, stipri arbata ar kiti kofeino turintys gėrimai, taip pat alkoholis gali sukelti dehidrataciją (skysčių netekimą), todėl būtinai juos vartokite saikingai ir sąmoningai.

Rinkitės švelnų maistą ir venkite kepto, riebaus ar aštraus maisto. Jei pykina, valgykite ir gerkite lėtai, tačiau dažniau.

Ar dažnai susimąstote, kaip sėdėdami valgote? Atkreipkite dėmesį ir išlaikykite gerą laikyseną -  sėdėkite vertikaliai dvi valandas po valgio ar lėtai vaikščiokite, tačiau nepulkite atgal į lovą, sportuoti ar kažką aktyvaus veikti.

Galbūt norėsite turėti po ranka nereceptinių išmatų minkštinimo ir vidurius laisvinančių vaistų. Taip pat galite pasikalbėti su savo onkologu dėl vaistų nuo viduriavimo ir pykinimo.

 

Žaizdelės burnoje

Dėl chemoterapijos gali atsirasti opų (žaizdelių) ant minkštųjų burnos audinių, įskaitant liežuvį, skruostų vidų, lūpas ir dantenas. Šios opos gali būti skausmingos, todėl gali būti sunku tinkamai valgyti ir kalbėti.

Jei dėl gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio chemoterapijos atsiranda opų, gydytojas gali paskirti gydymo priemonių, kurios apsaugotų burnos vidų ir mažintų skausmą. Jeigu nutiktų, kad burnos gleivinėje atsirastų daug žaizdelių ir pradėtumėte karščiuoti – nedelsiant turite kreiptis į gydymo įstaigą.

Tačiau yra ir paprastų žingsnių, kurių galite imtis - laikytis tinkamos dantų higienos, vengti rūkyti nevartoti alkoholinių gėrimų ir valgyti subalansuotą, švelnų, drungną maistą. Medaus čiulpimas taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.

 

Anemija (silpnumas, oro stoka fizinio krūvio metu)

FOLFOX chemoterapija, kaip ir dauguma chemoterapijos rūšių, dažnai sukelia anemiją. Ši būklė gali sukelti silpnumą ir galvos svaigimą, nes organizme sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius.

Todėl prieš kiekvieną chemoterapijos kursą reikia atlikti kraujo tyrimus – įvertinti pokyčius, jeigu anemija ryškėjanti ir reikšminga - raudonųjų kraujo kūnelių yra per mažai, gali prireikti kraujo perpylimo.

Visgi, dažniausiai pasireiškia saikinga anemija, nereikalaujanti kraujo perpylimo, tačiau bloginant bendrą savijautą.

Vėlgi, pasitelkdami mitybą, galite pasiekti labai daug – valgykite tai, kas turi daug - liesa raudona mėsa, špinatai (virti), riešutai ir kiaušiniai.

Geležies preparatai taip pat puiki ir veiksminga priemonė.

 

Išbėrimas arba sausa oda

Chemoterapinio gydymo metu galite pastebėti odos pakitimų, pvz., išsausėjimą ar bėrimus. Jūsų oda taip pat gali būti jautresnė saulei ir lengviau nudegti.

Dėvėkite didelio faktoriaus apsaugos nuo saulės priemones ir reguliariai drėkinkite odą nekvepiančiu drėkinamuoju kremu.


Susilpnėjusi imuninė sistema

Chemoterapija gydo, tačiau taip pat turi neigiamos įtakos imuninei sistemai, nes gydymas pažeidžia ne tik vėžines ląsteles, bet ir sveikas ląsteles. Dėl ilgalaikio neigiamo poveikio imuninei sistemai ji nusilpsta, o tai didina infekcijų riziką. Taigi, priemonės, kurios gali reikšmingai prisidėti stiprinant imuninę sistemą, yra labai svarbios - reikėtų tinkamai pasirūpinti emocine, dvasine ir fizine sveikata - kalbėti ir rūpintis sportu (taip, ir gydymo metu), ir emocijomis ("man viskas gerai" su ašaromis akyse nėra viskas gerai). Kol deramai nesuprasime viso kūno dermės, todėl per gydymą keliausime labai duobėtu ir neitin veiksmingu keliu. 

Taip pat labai svarbu higiena - nepamirškite reguliariai plauti rankų, vengti kontakto su sergančiais žmonėmis ir miniomis bei laikytis sveikos mitybos.

Plaukų slinkimas

Plaukų slinkimas yra dažnas FOLFOX chemoterapijos šalutinis poveikis. Tačiau tai paprastai yra laikina, ir jūsų plaukai greičiausiai augs normaliai pasibaigus gydymui. Norėdami pasiruošti, šukuodami ar šukuodami būkite švelnūs plaukams ir galvos odai. Naudokite švelnų šampūną, sumažinkite plaukų plovimo dažnumą, naudokite kondicionierių ir venkite plaukų džiovintuvo.

Kadangi FOLFOX procedūrų metu jūsų galva gali būti jautri šalčiui, būtinai dėvėkite skrybėles, net jei esate patalpoje su oro kondicionieriumi

Ilgalaikis FOLFOX kolorektalinio vėžio gydymo šalutinis poveikis

Dauguma šalutinių poveikių pagerės pasibaigus chemoterapiniam gydymui. Tačiau kiti gali būti nuolatiniai, pavyzdžiui, neuropatija. Kai kurie simptomai, ypač nuovargis ir žarnyno problemos, gali tęstis iki metų po gydymo. Jūsų storosios žarnos vėžio gydytojas taip pat gali paskirti fizinę terapiją, kad padėtų valdyti šalutinį poveikį.
 

bottom of page