

Melanomos ABC

Kasmet gegužės mėnuo visame pasaulyje skiriamas melanomai – tai puiki proga didinti informuotumą apie šios ligos rizikos veiksnius, o svarbiausią – ankstyvos diagnostikos galimybes. Saulės spinduliai ir šiluma reikalinga kiekvienam – augalui, gyvūnui ar žmogui, tačiau neretai pritrūksta žinių kaip ja saugiai mėgautis. Tačiau mažais žingsniais kiekvienas galime dalintis svarbia žinia – kaip prižiūrėti odos darinius ir kada suskubti kreiptis pagalbos.
Žinios yra įrankis, kurį pasitelkiant galime saugiai ir smagiai laiką leisti lauke, o susirgus – žinoti kaip padėti sau ir šalia esančiam.
Taigi, čia – melanomos ABC.






Melanomos ABC MD Anderson vėžio centro akimis
Gabriel Lopez – medicinos gydytojas, mokslų daktaras, onkologas, Integracinės onkologijos programos iniciatorius ir vykdytojas MD Anderson Vėžio centre Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Šis vėžio gydymo centras buvo vienas pirmųjų pasaulyje įkūrusių Integracinės onkologijos skyrių šalia chemoterapijos dienos stacionaro, chirurgijos ar spindulinės terapijos skyrių. Gabriel Lopez – žmogus, pradėjęs kalbėti apie papildomų priemonių, kurios būtų veiksmingos ir saugios, būtinybę sergantiems onkologinėmis ligomis ir jų artimiesiems.
Šį kartą - glaustas Gabriel Lopez paskaitos pristatymas apie Integracinę mediciną sergantiems melanoma – svarbiausi momentai:
-
Integracinė medicina populiariojoje spaudoje – netrūksta informacijos apie svarbius gyvensenos veiksnius, turinčius įtakos gydymo sėkmei ar apsaugančius nuo ligos atsinaujinimo. Tačiau svarbiausia atkreipti dėmesį, kad dalis šių patarimų neturi mokslinio pagrindimo, gali būti neveiksmingi ar netgi nesaugūs.
-
JAV Nacionalinis vėžio centras papildomą ir alternatyvią mediciną apibrėžia kaip grupę papildomų priemonių – sveikatos priežiūros sistemos, praktikos ir produktai, kurie nėra standartiniai gydymo metodai.
Skirtumai tarp alternatyvios, papildomos ir integracinės medicinos
-> Alternatyvi medicina – priemonės vietoje standartinio gydymo.
-> Papildomos priemonės – naudojamos kartu su standartiniu gydymu.
-> Integracinė medicina – papildomos ir standartinės gydymo priemonės, pritaikytos individualiai pacientui, remiantis įrodymais pagrįsta medicina ir saugios.
(pvz.: akupunktūra gydo melanoma – alternatyvi medicina. Akupunktūra kaip papildoma priemonė – melanomos gydymo metu pykinimo valdymui naudojama akunpunktūra.)
-
Papildomų priemonių kategorijos: natūralūs produktai (papildai, vitaminai, probiotikai, kt), proto ir kūno sveikatinimo priemonės (pvz.: meditacija, joga, fizinis aktyvumas, onkologinis masažas ir kt.) bei kitos papildomos priemonės (pvz.:Ajurveda, tradicinė kinų medicina, naturopatija).
-
Integracinės onkologijos konsultacija – tai edukacinis pokalbis apie žmogaus įpročius, ligą ir gydymą bei informacijos sklaida apie papildomas priemones. Konsultacijos tikslas – individualios rekomendacijos. Įtraukiant įvairius specialistus. Būtinas bendradarbiavimas su gydančiu onkologu, šeimos gydytoju. Komandinis darbas.
-
Vaistažolės ir maisto papildai – vienas dažniausių diskusinių klausimų, daugybė įvairios prieštaringos informacijos. Reikia žinoti, kad maisto papildai neskirti diagnozuoti, gydyti, atstatyti ar apsaugoti nuo ligos – tai dažniausiai rašoma mažomis raidėmis ant etiketės.(pvz.: Tramedinibas, vandatenibas – vieni dažniausiai naudojamų vaistų melanomai ir yra daug mokslinės literatūros tarp šių vaistų sąveikos ir įvairių maisto papildų.)
-
Žaliosios arbatos ekstraktas – žaliają arbatą gerti yra gerai, tačiau chemoterapijos fone žaliosios arbatos ekstraktai, kurie vartojami siekiant sumažinti chemoterapijos toksiškumą, remiantis tyrimais, gali sukelti kepenų funkcijos nepakankamumą. Todėl verčiau rinktis arbatą nei jos papildus.
-
Grybų papildai – valgyti grybus yra sveika, tačiau įvairių grybų ekstraktai, rekomenduojami vartoti kaip imuninę sistemą stiprinantys papildai, tyrimuose su krūties vėžiu sergančiomis moterimis patvirtino, kad dalis šių papildų gali veikti priešingai – slopinti imuninę systemą. Poveikis priklauso nuo žmogaus organizmo ir atsako į vartojamus papildus, tačiau poveikis ne visuomet gali būti toks kurio tikimasi.
-
Maisto papildų kokybė – JAV atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad 10 procentų tirtų papildų savo sudėtyje neturėjo pagrindinės veikliosios medžiagos. Tai kad papildas yra pristatomas kaip “standartizuotas” nereikš, kad sudėtis yra būtent tokia, kokia pristatoma ant etiketės.
-
Maisto papildų sąveikos - kuo priemonių (natūralių, vaistų ar kitu pavidalu) daugiau, tuo sąveikų gali būti tarpusavyje, su vaistais, išderinančios įprastines organizmo funkcijas ir iš anksto nežinomos, tačiau turinčiomis įtakos gydymo rezultatams, toleravimui, bendrai sveikatai.
-
Antioksidantai gydymo metu – jau senokai kalbame, kad antioksidantų vartojimas gydymo metu, ypač taikant spindulinę terapiją, gali pabloginti gydymo rezultatus – apsaugant ir vėžines ląsteles. Nustatyta, kad vitaminas E ar vitamino E ir beta karoteno papildai blogina išgyvenamumo rodiklius pacientams, sergantiems galvos-kaklo navikais ir gaunantiems spindulinę terapiją.
-
Integracinės onkologijos galimybės – individualizuota mityba ir fizinis aktyvumas, įvertinant kiek ir kokių medžiagų reikia, taip pat atsižvelgiant į individualius fizinio aktyvumo poreikius.
-
Dažniausiai naudojamos papildomos priemonės MD Anderson vėžio centre – akupunktūra, onkologinis masažas, muzikos terapija, proto-kūno sveikatinimo įvairios terapijos, streso valdymo priemonės. Atliktas tyrimas su prostatos vėžiu sergančiais pacientais, kuriems prieš operaciją taikytos streso valdymo terapijos – nustatyta, kad šiems pacientams po operaciniu laikotarpiu buvo daugiau ląstelių žudikių – imuninės sistemos ląstelių, reikalingų kovai ne tik su virusais ar bakterijomis, bet ir su vėžinėmis ląstelėmis. Taigi, tuomet kai ieškome lentynose kas geriausiai galėtų stirinti imuninę sistemą, lentynose turėtų būtų ne įvairiaspalviai buteliukai ar dėžutės, bet sporto bateliai ar palaidinės.
-
Integracinė medicina – kada? Vis daugiau kalbama ir taikoma bet kuriame ligos etape – profilaktiniais tikslais kad nesusirgti, diagnozės nustatymo laikotarpiu, prieš ir po operaciniu laikotarpiu, chemoterapijos ar spindulinės terapijos metu, esant ligos recidyvui ar metastazavimui.
-
Akupunktūra – gali sumažinti skausmą, pykinimą, burnos išsausėjimą, karščio epizodus dėl hormonų terapijos, gali būti rekomenduojama specifinio nuovargio mažinimui, neuropatijos valdymui.
-
Onkologinis masažas – pagerina bendrą gyvenimo kokybę, reikšmingai sumažina patiriamą stresą.
-
Muzikos terapija – mažina įtampą, nerimą, stresą, gerina gyvenimo kokybę.
Parengta remiantis: "Integrative medicine and melanoma". G.Lopez, Melanoma Symposium at MD Anderson Cancer Center, 2015 m.
