


Miško terapija sergantiems vėžiu
Sveikatinimo būdas gamtoje
Shinrin-yoku terapija - Lietuvoje nauja sveikatinimo priemonė, einantiems kelionę per vėžį.
„Shinrin-yoku“ išvertus į lietuvių kalbą – tai miško atmosferos pajautimas. Arba kitaip – miško vonios. 1980 m. Japonijoje kaip atsakas į nuolatinį stresą gimė ši, moksliniais tyrimais pagrįsta, terapija, kuri gimtojoje šalyje yra tvirtas ir didelis kertinis akmuo sveikatos priežiūros sistemoje.
Šiandien šiame miške sveikinsime naują dieną ir semsimes gyvybinės energijos sau iš medžių: pušų, eglių, beržų, ąžuolų, drebulių! Kiekvienas medis savyje telkia ypatingą žmogui taip reikalingą energiją. Lietuviai nuo seno garbina medžius, mišką, gamtą. Tai – ilgaamžės, tačiau primirštos tradicijos.
Priešingai nei senovėje, šiais laikais jau turime daug mokslinės literatūros, atliktų tyrimų ir gautų įrodymų apie miško naudą sveikatos gerinimui ir puoselėjimui.
„Miško vonių“ gydomasis poveikis:
-
Dramatiškai sumažėja streso hormono kortizolio.
-
Sumažėja širdies susitraukimų dažnis ir kraujo spaudimas.
-
Nuslopinama simpatinė nervų sistema (kuri atlieka „pulk arba bėk“ funkciją – mažinamas stresas).
-
Suaktyvėja parasimpatinė nervų sistema (veikia raminamai, aktyvina virškinimo sistemą, imuninę sistemą).
-
Gerėja miego kokybė, mažėja nerimo, streso pojūtis, mažėja skausmo stiprumas, gerėja dėmesio koncentracija.
-
Teigiamas fizinio aktyvumo poveikis.
Miško terapijos nauda sveikatai mokslinėje literatūroje grindžiama aromatinio aliejaus – fitoncido, poveikiu, kuris ypač reikšmingas imuninės sistemos veikimui:
-
Aktyvuoja imuninės sistemos ląsteles – žudikes, kurios kovoja su svetimomis ar pažeistomis ląstelėmis, skatina šių ląstelių gamybą. Eterinio aliejaus poveikis imuninei sistemai išlieka iki 7 dienų po miško terapijos.
-
1937 m. pirmą kartą pasirodė tyrimų, kad fitoncidas slopina grybelines, bakterines infekcijas.
-
Aktyvina kraujo ląsteles limfocitus ir baltymus, slopinančius vėžines ląsteles.
Kviečiame iš naujo atrasti senasias medžio vertybes ir naudą, pasijausti geriau ir iš naujo įkvėpti jėgų tolimesnei savo kelionei.
Su miško terapija supažindina:
Dainora Mačiulienė - medicinos gydytoja, kurios sritis - holistinė onkologija. Gydytoja yra nuo 2013 metų Europos onkologų, Lietuvos chemoterapeutų draugijos narys, nuo 2018 m. Integracinės onkologijos asociacijos Juntinėse Amerikos Valstijose ir Britų Integracinės onkologijos narys. 2019 m. sertifikuota Holistininės Onkologijos specialistė. Gydytojos tikslas - dalyvauti Integracinės onkologijos plėtojime Lietuvoje, siekiant tradicinės medicinos ir ilgaamžių medicinos mokyklų bendradarbiavimo, užtikrinant onkologinių pacientų visapusišką sveikatinimą.
Aistė Virketė - pirmosios ir vienintelės augalų prieglaudos „Gyvybės langelis“ įkūrėja, renginių apie augalus ir jų poveikį organizatorė, FLORA IKONA fotografė, LAUKŲ GĖLELĖ papuošalų iš augalų kūrėja. Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos narė, M. K. Čiurlionio draugijos narė. Filosofijos magistras (2013). Magistro tema: „(PASI)VAIKŠČIOJIMO PRAKTIKA: XIX A. LIETUVOS POEZIJOS IR DAILĖS PEIZAŽAS FLANEUR AKIMIS“. Organizuojamų renginių tikslas – gamtos saugojimas, supažindinimas su gydančiu ir kūrybiškai veikiančiu augalų poveikiu.
Literatūros šaltiniai:
1. M.M.Hansen, R.Jones, K.Tocchini. Shinrin-Yoku (Forest Bathing) and Nature Therapy: A State-of-the-Art Review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 2017.
2. Q.Li. K.Morimoto. M.Kobayashi, et al. A foresr bathing trip increases human natural killer activity and expression of anti-cancer proteins in female subjects. J.Biol Regul Homeost Agents, 2008.
3. Q LI. Effect of forest bathing trips on human immune function. Environ Health Prev Med, 2010.