top of page

Pirmieji Integracinės onkologijos centro žingsniai Lietuvoje

Pirmąjį rugsėjo šeštadienį saulės nutviekstoje galerijoje „Ars et mundus“ Kauno Senamiestyje Integracinė onkologija žengė tvirtą pirmąjį žingsnį čia, Lietuvoje, supažindindama su vakarų pasaulyje įprastomis praktikomis pagalboje sau kelionėje per vėžį, pristatydama ne tik Integracinės onkologijos centro vizija, bet ir „Malonumų skrynelė“, ir teminius atvirukus #chemoterapijos privalumai. Kviečiame susipažinti ir prisiminti!

Integracinė onkologija  - tai skėtis, po savimi talpinantis standartinius gydymo metodus - chemoterapiją, spindulinę terapiją ar chirurgiją ir greta jų – daugiau nei 200 papildomų, įrodymais pagrįstų priemonių, siekiant visapusiško žmogaus sveikatinimo, gyvenimo kokybės užtikrinimo, ligos ir gydymo šalutinių reiškinių mažinimo, geresnių gydymo rezultatų.

„Laikas padėti sau“ dieną pradėjo profesorius Žilvinas Dambrauskas, padėjęs suprasti, kas yra įrodymais pagrįsta medicina standartiniuose gydymo metoduose ir kodėl tai svarbu kalbant apie papildomas priemones. Profesorius pastebėjo, kad greta naujausių gydymo metodikų ir šiuolaikinių technologijų, visgi svarbiausia – prisilietimas, tarpusavio ryšys, bendradarbiavimas, siekiant veiksmingos ir saugios pagalbos. Net pusė žmonių, esančių kelionėje per vėžį skundžiasi įvairiais miego sutrikimais, tačiau retas pagalvojame apie savo miego įpročius. Neurologė, miego specialistė Evelina Pajėdienė dar kartą patvirtino – pirmo pasirinkimo miego sutrikimų gydyme – svarbus pokalbis su specialistu, priežasčių įvardinimas ir elgesio terapijos, miego higiena, papasakojo apie miego dienoraštį. Ar esate tokį rašę? Mokslų daktaras Adas Darinskas vaizdžiai ir suprantamai supažindino su imuninės sistemos pagrindais ir kodėl ežiuolės preparatai, kaip ir bet kurie kiti imuninę sistemą stimuliuojantys preparatai, vartojami be specialisto priežiūros, yra pavojingi ne tik pačiai imuninei sistemai, bet ir visai žmogaus sveikatai.

 „Laikas padėti sau“ šįkart mažai kalbėjome apie biocheminį, fiziologinį papildomų terapijų veikimą, tačiau visi lektoriai tarsi sutartinai kartojo – mityba, fizinis aktyvumas, stresas ir miegas – tai kertiniai akmenys, tvirčiausias pamatas, būtina sąlyga sveikimui ir apsaugai nuo ligos atsinaujinimo. O visų priemonių pagrindas ir yra poveikis imuninei sistemai, uždegiminių medžiagų, streso hormonų sumažinimui. Todėl nekyla klausimas apie fizinį aktyvumą – moksliniais tyrimais įrodytas ne tik saugumas, bet ir veiksmingumas, tik ypatingai svarbu individualiai pritaikytas fizinis krūvis ir pratimai, kurie atitiktų tarptautines rekomendacijas – apie tai pasakojo Integracinės onkologijos centro kineziterapeutas Eigirdas Špokauskas. Jam pritarė ir Simona Vėžienė – jogos mokytoja, kuri dieną pradėjo kviesdama ant jogos kilimėlio. Atmosfera nurimo, tyla tapo jauki, laikas sustojo. Simona sako – mums reikia jėgų iš aplinkos ir iš aukščiau, o tas aukščiau – esame mes patys. Patys esame atsakingi už save. Todėl Rūta Lelytė-Ambrozaitienė dar kartą priminė – turime rinktis gyvenimą ar pabaigą, o pasirinkę gyvenimą turime kažką daryti. Pradėti galime nuo delnų trynimo, gilaus įkvėpimo ir iškvėpimo, liemens sukimo ar kojų trypimo. Tai judesio ir šokio terapijos pirmieji žingsniai pagalboje kelionei per vėžį. Rūta kvietė šokti visus, o jei neturime jėgų – judinkime pirštus ar bent mintimis nusikelkime į šokį – tai bus naujos spalvos kasdienybėje. Kad judant laikas sustoja ir tirpsta nejučia, patvirtino ir Aistė Virketė – pirmoji miško gidė Lietuvoje dirbanti su onkologinėmis ligomis sergančiaisiais – tiek suaugusiais, tiek vaikais. Aistė pasakojo, kad miško terapija – tai individualiai pritaikomas fizinis krūvis miške, sveikimui pasitelkiant uoslę, skonį, klausą, regą ir lytėjimą, o fiziologinis poveikis išlieka iki dviejų savaičių po užsiėmimo. Renginio metu visi gavome kvietimus atvykti į miško terapijos užsiėmimą Kauno pakraštyje esančiame miške, tad skubėkime registruotis ir susitikime medžių paunksmėje.

Plastinės chirurgijos gydytoja Karolina Venslauskaitė pripažino iš pradžių nustebusi kodėl jos pranešimas apie krūtų atstatymą po operacijos buvo įtrauktas į „Sielos“ sesiją, tačiau ir gydytojai, ir dienos dalyviams „Sielos“ sesija tapo viena jautriausių – nes čia kalbėjome apie pačius jautriausius, subtiliausius ir intymiausius kelionės per vėžį jausmus, išgyvenimus. Karolina supažindino su krūtų implantais, buvo proga visiems implantis palaikyti rankose ir geriau suprasti atstatymo galimybes. Ilgalaikio makiažo Lietuvoje pradininkė Aira Pundzytė priminė – kad priemonės yra saugios, o galimybės – didelės ir reikšmingai gali pagerinti gyvenimo kokybę, tik būtina specialisto konsultacija ir tinkamas procedūros laikas. Ne mažiau svarbu pasirinkti ir kasdienes kosmetikos priemones, kurios būtų ekologiškos ir saugios – apie tai pasakojo ir kaip atsirinkti ingredientus supažindino Jurgita Žėglytė. O kad išvaizda kiekvienam žmogui yra svarbi gyvenimo dalis dar kartą patvirtino Eglė Urbutienė, pirmojo leidinio „Seksualumas sergant onkologine liga“ bendraautorė. Liga ir gydymas neretai turi neigiamos įtakos ne tik emociniam stabilumui, bet ir fiziniam kūnui, o tai jautriai paveikia ir seksualumą. Gydytojo kabinete dažnai nelieka laiko, klausimai apie intymumą tarsi tampa ne pirmo svarbumo temos, tačiau ne tik seksas, bet ir apsikabinimas, švelnumas, artumas yra būtina dalis ne tik gyvenimo kokybei, bet ir sveikimo rezultatams. Akys drėksta, galbūt nejauku ir net liūdna, tačiau turime kalbėti vieni su kitais, ieškoti sprendimų ir formų, padedančių santykiams tvirtėti net ir sunkiausiais gyvenimo momentais.   

Tuomet kai trūksta žodžių, nedrąsu kalbėtis galime į pirštus pasiimti pieštuką, popieriaus lapą ir piešinyje išreiktšti savo jausmus ir išgyvenimus. Be penkių minučių dailės terapeutė Vaida Virbalaitė pristatė dailės terapiją, kuri yra tarpdisciplininė jungtis tarp dailės, medicinos, psichologijos ir psichoterapijos, specialaus ugdymo ir socialinio darbo. Vienas iš svarbiausių dailės terapijos aspektų – tai psichoterapijos forma, kuriai nereikia žodžių, tačiau su savo nerimu, baimėmis ir liūdesiu akis į akį galima susitikti popieriaus lape. Ir nereikia mokėti piešti, čia nėra „gražus piešinys“, nėra tinkamos ar netinkamos spalvos. Lapas, priemonės ir aš. Integracinės onkologijos centre Vaida kvies į individualius ir grupinius užsiėmimus esančius kelionėje per vėžį – tam kad be žodžių susitiktume su savo sunkiausiais ir šviesiausiais išgyvenimais. Apie tai, kad galime sau padėti pasirinkdami kvapus patvirtino ir Aistra Papaitė-Kazlauskienė. Aromaterapijai ypatingai svarbūs sertifikatai, kokybė, priemonės tam, kad turėtume veiksmingą ir saugią pagalbą sau, o jos galimybės onkologinėje kelionėje yra labai didelės ir jau daug metų vystomos daugelyje pasaulio šalių. Džiaugiamės būdami pradininkai ir inovatoriai pasitelkdami aromaterapijos poveikį kurdami priemones geresnei savijautai kelionėje per vėžį Lietuvoje.

Visa „Laikas padėti sau“ diena buvo skirta apie pagalbą sau – kodėl tai svarbu apibendrino Agnė Čivinskaitė. Tai svarbu ne tik kad ryte atsikeltume iš lovos, kad turėtume noro ir jėgų savimi rūpintis, tačiau tai reikšmingai padeda gydytojams gydyti. Visų mūsų tikslas yra bendras, o kelionė kartu – lengvesnė.

Todėl Dainora Mačiulienė, sertifikuota holistė onkologė, pasirinko nepramintą kelią, tačiau tvirtai savo rankoje laikydama integracinę onkologiją, norėdama ją atvesti ir apgyvendinti Lietuvoje, kurios ašis – žmogus, o aplink jį sukasi visa specialistų komanda, turinti žinių kaip padėti kelionėje per vėžį. Jau visai netrukus pakviesime į jos namus, o kol vyksta parengiamieji darbai, Dainora papasakojo apie šiuo metu siūlomas galimybes, kurių nebuvo ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Viena iš naujienų – „Malonumų skrynelė“ – tai rinkinys, skirtas palengvinti kelionę per vėžį, kurį galima ne tik sau padovanoti, bet ir ligos draugui ar artimajam – tuomet kai norisi padėti, tačiau nežinia kaip. Kiekvienas rinkinys yra skirtingas ir unikalus, visos sudedamosios dalys yra naudingos, tinkamos ir reikalingos. Užvis svarbiausia yra jausmas ir meilė, kurią supakuojame, o jūs įteikiate kartu su „Malonumų dėžute chemoterapijai“.

Kita naujiena Lietuvoje – specializuoti teminiai atvirukai - #chemoterapijos privalumai, kurti Kotrynos Urbonaitės, ir skirti išsakyti mintis, išreikšti palaikymą ir paprastu, tačiau ypatingu būdu priminti, kad visuomet esame kartu. Nes kartu yra lengviau. Atvirutės parengtos kaip atvirlaiškiai, o piešiniai – jautrūs ir nuoširdūs, įkvepiantys ir padrąsinantys.

Integracinė onkologija  - tai naujas požiūris į pagalbą sau kelionėje per vėžį.

Iki kitų susitikimų!

bottom of page