top of page
Search
  • Writer's pictureDainora Mačiulienė

10 lašų stomos kvapui = geresnis gyvenimas

Žarnyno vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų, esant galimybėms įprastai gydomas chirurgininiu būdu. Operacijos metu pašalinus dalį žarnyno, suformuojama stoma – žarnyno galas prijungiamas prie odos, tokiu atveju išmatos renkamos specialiuose maišeliuose. Žarnyno stomos gali būti laikinos arba ilgalaikės, atsižvelgiant į operacinio gydymo galimybes.


Gyvenimas su žarnyno stoma gali būti neįtikėtinai sudėtingas. Pacientai dažnai išsako ne tik fizinius šalutinius reiškinius (tuštinimosi poreikio praradimas, intensyvus išmatų kaupimasis, aktyvi žarnyno peristaltika), tačiau ne mažesni ir psichosocialiniai iššūkiai (depresija, nerimas, įtampa, savivertės praradimas, atsiskyrimas nuo aplinkos). Visi šie simptomai reikšmingai ne tik apriboja kasdieninius malonumus ir įprastus darbus, bet ir ypatingai blogina gyvenimo kokybę. Literatūroje aprašomas vienas didžiausių ir sunkiausiai kontroliuojamų žarnyno stomų pašalinių reiškinių – nemalonus kvapas. Teigiama, kad net 46 procentai pacientų jaučia nerimą ir įtampą dėl kvapo, sklindančio iš stomos.


Ir štai paprasta ir tuo geniali mintis, kurią išbandyti galima tuoj pat.

Paskelbti tyrimo rezultatai, kuriame dalyvavo 30 pacientų su ilgalaikėmis stomomis. Pacientai suskirstyti į dvi grupes – tiriamoji grupė į stomos maišelius lašino levandų eterinį aliejų, kontrolinė grupė – elgėsi kaip įprasta. Tyrimas truko tris mėnesius. Tiriamoji grupė į švarų maišelį įlašindavo 10 levandų eterinio aliejaus lašų 1 kartą per mėnesį arba kaskart keičiant į naują maišelį. Tyrėjai vertino subjektyvų kvapo pokytį, gyvenimo kokybę bei psichosocialinę gerovę.


Po trijų tyrimo mėnesių pastebėta, kad tiriamoji grupė, kuri naudojo levandų eterinį aliejų reikšmingai mažiau išsakė nemalonaus kvapo problemų, kai kuriems tiriamiesiems kvapas išvis išnyko. Pastaroji grupė taip pat pasižymėjo ženkliai pagerėjusia gyvenimo kokybe, didesniu pasitikėjimu savimi, labiau įsitraukė į darbinę ir socialinę veiklą, pagerėjo seksualinis gyvenimas, padidėjo savivertė, sumažėjo nerimas, įtampa, pyktis. Ir svarbiausia – jokių šalutinių reiškinių.


Gyvenimas su žarnyno stoma gali būti labai didelis iššūkis pacientui ir artimiesiems dėl įvairių šalutinių reiškinių, kurie reikšmingai apribojo ne tik fizines galimybes, bet ir yra didelis socialinis, emocinis iššūkis. Ir nors tyrimas – labai mažos apimties, trukmė taip pat nedidelė, tačiau taikyta priemonė – levandų eterinis aliejus, yra lengvai prieinamas, nebrangus būdas, kurį verta išbandyti.


Galbūt užteks 10 lašų, kurie sugrąžins gyvenimo kokybei 10 balų.202 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page