top of page
Search
  • Writer's pictureDainora Mačiulienė

Integracinė onkologija - visiems?
2012 metais pirmą kartą paskelbta Integracinės onkologijos priemonių, taikomų įvairiose pasaulio šalyse, apžvalga. Tuo metu į tyrimą įtrauktos 29 programos, kurių didžioji dalis - Jungtinėse Amerikos Valstijos ir Didžiojoje Britanijoje. Daugumą programų sudaryta iš kūną ir mąstymo įgūdžius stiprinančių priemonių, onkologinio masažo, mitybos konsultacijų, akupunktūros, specializuotų fizinio aktyvumo treniruočių.

Literatūroje pastebima, kad dauguma Integracinės onkologijos priemonių yra pasirenkama pačių pacientų atsitiktinai, remiantis bendromis rekomendacijomis ar kitų pacientų patirtimis, tačiau be specialisto sudaryto individualaus plano, įvertinus spręstinas problemas ir tikslus. Įvairios rekomendacijos populiariojoje literatūroje, pacientų savitarpio palaikymo grupėse, patirties pasidalijimas internetiniuose portaluose vertinamas kaip gera priemonė pasidalinti patirtimi, tačiau nepakankamai veiksminga ir saugi priemonė, pritaikyti rekomendacijas sau. Tokiu būdu priimti sprendimai gali ne tik neturėti apčiuopiamos naudos, bet retais atvejais – būti žalingi.


Krūties ir ginekologiniais onkologiniais susirgimais sergantys pacientai vis daugiau domisi papildomomis priemonėmis, kurios gali būti veiksmingos įvairiuose gydymo etapuose. Integracinės onkologijos vienas pagrindinių tikslų – sumažinti tiesioginio vėžio gydymo šalutinius reiškinius, pagerinti gyvenimo kokybę, stiprinti fizinį kūną, įtraukiant patį pacientą į individualų sveikatinimo procesą.


Šių metų kovo mėnesį paskelbti Vokietijoje 2016-2017 metais atlikto tyrimo rezultatai. Tyrėjai pristato, kad tikslas buvo įvertinti specifinės integracinės onkologijos programos veiksmingumą pacientėms, sergančioms krūties ar ginekologiniais susirgimais. Natūropatinės papildomos priemonės, struktūrizuota ir specializuota fizinio aktyvumo praktika, masažai, mitybos ir psichoonkologijos konsultacijos, įvairios atsipalaidavimo terapijos – atsižvelgiant į pacientą ir individualią ligos eigą, specialisto sudaromas planas ir rekomendacijos. 86 procentai tiriamųjų pažymėjo, kad po specializuotų fizinio aktyvumo treniruočių pagerėjo bendra savijauta, 74 procentai pakeitė mitybą po mitybos konsultacijos, net 91 procentai pacienčių jautėsi geriau po įvairių masažų.


Tyrime dalyvavo 40 procentų pacienčių, gaunančių adjuvantinį (pooperacinį) gydymą, 35 proc. - neoadjuvantinį ir 25 proc. - paliatyvų vėžio gydymą. Didžiąją dalį tiriamųjų sudarė krūties vėžiu sergančios moterys., kurių amžiaus vidurkis - apie 50 metų. Programoje dalyvavusios pacientės galėjo pasirinkti įvairius užsiėmimus - sporto, masažų, psichologinius, atsižvelgiant į individualų poreikį rekomenduoti papildai. Pacienčių prašyta įvertinti balais taikytą programą (1-geriausia, 6 - blogiausia), bendra balų suma - 1,47 - atspindinti itin didelį pasitenkinimą rezultatais.


Atlikto tyrimo rezultatai primena ir dar kartą patvirtina – Integracinė onkologija apjungia geriausias standartinio ir papildomo gydymo praktikas, į žmogų žvelgiant holistiniu principu – vertinant, kad serga visuma, o gydymo reikia neatskiriant fizinės, protinės, dvasinės ir emocinės sveikatos. Tyrimai pagrindžia – pasitelkiant papildomas priemones, galima sumažinti ligos ir gydymo sukeltus šalutinius reiškinius, tačiau tam būtina specialisto konsultacija.
179 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page