top of page
Search
  • Writer's pictureDainora Mačiulienė

Integracinės onkologijos papildomos priemonės


Integracinė onkologija - kas tai?


Integracinė onkologija – integracinės medicinos sritis, kurios tikslas – saugi ir veiksminga pagalba, greta standartinio vėžio gydymo skiriant papildomas priemones, kurių tikslas – geresnė gyvenimo kokybė, aktyvus paciento ir artimojo įtraukimas į gydymo planą, skatinant prisiimti atsakomybę už savo sveikatinimą. Tai įrodymais pagrįstos priemonės ir jų rekomendacijos, skirtos visiems, esantiems kelionėje per vėžį. Vis daugiau skelbiama mokslinės literatūros apie saugias, veiksmingas ir į pacientą orientuotas Integracinės onkologijos papildomas priemones.


Integracinė onkologija pasaulyje


Vienas iš Integracinės onkologijos centro pavyzdžių – lyderis pasaulyje - Jungtinėse Amerikos Valstijose New York mieste esantis Memorial Sloan-Kettering vėžio centras, kuriame veikia vadinama horizontalioji pagalba sergančiajam vėžiu – visapusišką pagalbą pacientui ir artimiesiems suteikia visi centro skyriai ir specialistai. Greta standartinio gydymo taikoma akupunktūra, onkologinis masažas, muzikos terapija, meditacija, mitybos rekomendacijos, fizinės ir psichologinės sveikatos konsultacijos, sudaromi individualūs sveikatinimo planai. 2003 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose įsteigta Integracinės onkologijos Asociacija, daugelis vėžio centrų turi skyrius ar atskirus centrus, skirtus papildomoms priemonėms. Ne mažiau išvystyta Integracinė onkologija yra ir Kanadoje, Australijoje, daugelyje Europos šalių.


Integracinės onkologijos papildomos priemonės


Gyvensenos valdymo rekomendacijos

Mityba, fizinis aktyvumas, miego higiena, streso valdymo metodikos ir socialinės aplinkos pritaikymas – tai papildomos priemonės ir jų pritaikymo rekomendacijos, kurių tikslas - įvardinti rizikos veiksnius, svarbius ligos eigai ir kontroliavimui, gebėjimas keisti gyvenseną, siekiant bendros sveikatos, mažinant ligos atsinaujinimo tikimybę ir mirtingumą nuo jos, pagalba kontroliuojant ankstyvuosius ir vėlyvuosius ligos ir gydymo sukeltus šalutinius reiškinius. Moksliniais tyrimais įrodyta ir jau neabejojama, kad kokybiškas miegas, streso valdymas turi reikšmingos įtakos gerinant bendrą sveikatą, viršsvoris ir nutukimas turi neigiamos įtakos ne tik vėžinių susirgimų eigai, bet ir dažniau pasireiškiantiems bei sunkiau kontroliuojamiems gydymo šalutiniams reiškiniams.

Integracinės onkologijos principai paremti svarbiausiais gyvensenos aspektais – specifinėmis onkologiniams pacientams skirtomis mitybos ir fizinio aktyvumo rekomendacijomis, streso valdymo metodikomis ir kokybiško miego higiena. Ir nors mokslinėje literatūroje aprašoma apie 200 įvairių papildomų priemonių, visų tikslas – gebėjimas valdyti gyvenseną, kuri yra neatsiejama nuo sėkmingų gydymo rezultatų.


Besirenkantieji papildomas priemones, dažniausiai siekia geresnės savijautos, ieško būdų aktyvinti imuninę sistemą, gerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti ligos ir gydymo šalutinius reiškinius (kontroliuoti pykinimą ir vėmimą, skausmą, nerimą, gerinti miego kokybę, emocinę ir psichinę sveikatą).


Sveikatinimo priemonių parinkimas


Integracinė onkologija pasaulyje jau turi sukaupusi klinikinę ir mokslinę praktiką, kuria remiantis galima siekti geriausių rezultatų, įvertinus individualią žmogaus situaciją ir poreikius, parinkti veiksmingiausias papildomas priemones. Šių priemonių tikslas – padėti kontroliuoti ankstyvuosius ir vėlyvuosius ligos ir gydymo sukeltus šalutinius reiškinius, padėti susikurti reikalingus gyvensenos pokyčius ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Onkologiniai pacientai naudojasi įvairiomis papildomomis priemonės, siekdami geresnės sveikatos, tačiau neretai apie šias priemones nutyli kalbėdami su gydytoju onkologu. Integracinės onkologijos konsultacijos tikslas – specializuotas, išsamus pokalbis, kurio metu aptariami ne tik standartiniai gydymo metodai, ligos eiga, bet didelis dėmesys kreipiamas papildomai pagalbai, suteikiant progą ir pasitikėjimą pagarbiai aptarti visas paciento ir artimųjų mintis, lūkesčius, planus, nuomones apie vartojamus ar potencialiai naudingus maisto papildus ar kitas priemones.

Esminis skirtumas tarp integracinės onkologijos ir alternatyvios medicinos – tai įrodymais pagrįstos rekomendacijos ir praktikos. Alternatyvioje medicinoje siekiama pakeisti standartinį gydymą alternatyvia priemone, kuri neretai pristatoma kaip ne tik sveikatinimo, bet ir gydymo priemonė. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad nors alternatyvios medicinos „specialistų“ netrūksta visame pasaulyje, tačiau moksliniai tyrimai paneigia vienos ypatingos priemonės galimą teigiamą poveikį, o sveikatinimo ir gydymo rekomendacijose kalbama apie įrodymais pagrįstų priemonių visumos būtinybę.

Tik 1980 m. pradėjusi vystytis įrodymais pagrįsta medicina šiandien neabejotinai keičia klinikinę praktiką. Mokslinių tyrimų tikslas – įvertinti ir pagrįsti saugias ir veiksmingas papildomas priemones, kritiškai vertinti literatūros duomenis ir remiantis naujausių tyrimų rezultatais rengti klinikines praktikas. O tai gydytojams ir specialistams suteikia galimybę plėsti gydymo ir pagalbos galimybes ir kartu su pacientu pasiekti ne tik atviresnio dialogo, bet ir geresnių gydymo galimybių.


Tačiau vis dar reikia atlikti daug tyrimų ir parengti standartizuotus protokolus, kad visos situacijos turėtų aiškius kriterijus ir pritaikytas rekomendacijas, tačiau išlaikant individualų ir į pacientą orientuotą požiūrį.

Svarbiausi veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkant papildomas priemones yra:

1) Įrodymų lygmuo ir stiprumas;

2) Kaina;

3) Saugumas ir veiksmingumas.


Papildomų priemonių svarbiausi tikslai – stiprinti paciento ir artimųjų įsitraukimą į gydymo ir sveikatinimo planą, suteikiant jiems atsakomybę ir įrankius, kuriais jie gali sau padėti. Į komandą įtraukti patį sergantįjį svarbu bet kuriuo gydymo laikotarpiu, taip pat nepamirštant ir ilgalaikėse stebėjimo programose esančių žmonių bei visų artimųjų.


Integracinė onkologija – tai holistinis medicinos požiūris, vertinant, kad serga ir gydymas reikalingas žmogui kaip visumai, nedalant į atskirus organus ar organų sistemas – o priemonių tikslas – užtikrinti proto, fizinio kūno, emocinę ir dvasinę sveikatą.


Integracinė onkologija yra pakankamai nauja disciplina, naujų programų ir protokolų rengimas reikalauja ne tik mokslinių žinių, bet ir klinikinės praktikos, nuolat susiduriama su iššūkiais, kurie neretai sprendžiami kelių centrų bendradarbiavimu ir geros klinikinės praktikos dalijimusi.

Integracinė onkologija Lietuvoje


Integracinė onkologija pasaulyje vis labiau vystoma, įtraukiama į klinikines praktikas, taip suteikiant visiems, išgirdusiems vėžio diagnozę, įrankį atsakingai ir aktyviai įsitraukti į savo sveikatinimą, greta skiriamo standartinio gydymo. Tai ne tik gerina gyvenimo kokybę, bet ir leidžia atgauti gyvenimo kontrolę. Dažniausiai kalbame, kad reikia kovoti su vėžiu, kad tai „karas vėžiui“, tačiau vis labiau skatinama galvoti apie tai, kad žmogus „gyvena su vėžiu“ ir nuo diagnozės nustatymo gyvenimas keičiasi radikaliai, o suvaldyti pokyčius ir įveikti iššūkius reikia komandinio darbo ir žinių dalijimosi.


Integracinė onkologija Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius, kuriant specializuotą Integracinės onkologijos centrą, kurio ašis – galimybė gauti onkologo holisto konsultaciją, kuri atlieka paciento/artimojo patarėjo-koordinatoriaus funkciją, kartu su specialistų komanda parengiant individualius, į konkrečią situaciją orientuotus sveikatinimo planus, remiantis įrodymais pagrįstomis, saugiomis ir veiksmingomis priemonėmis. Integracinės onkologijos centro komandoje buriasi specialistai, kurie savo teorines ir praktines žinias gilina apie darbą su onkologinėmis ligomis sergančiais žmonėmis ir kaip tinkamai padėti ne tik jiems, bet ir artimiesiems, kuriems neretai reikalinga ne mažesnė fizinė ir emocinė parama.


Norint užtikrinti visapusišką pagalbą, svarbiausia, kad specialistai gebėtų išmanyti ne tik konkrečias papildomas priemones ir jų poveikį, bet ir standartinius vėžio gydymo metodus, jų įtaką žmogaus sveikatai ir savijautai, gebėti įvertinti su liga susijusius veiksnius. Būtent tokios pagalbos siekiama steigiant pirmąjį Lietuvoje Integracinės onkologijos centrą, o praktiką perimant iš tarptautinių specializuotų centrų JAV, Kanadoje, Australijoje ir Europoje, bendradarbiauti kviečiant ir bendrosios praktikos gydytojus, vidaus ligų gydytojus ir kitus specialistus, kuriems tenka konsultuoti ir gydyti vėžiu sergančius pacientus.

Šiame centre siekiama suteikti galimybę atviram ir mokslu pagrįstam specialisto ir paciento ar artimojo dialogui, aptariant lūkesčius, mitus apie natūralias ar alternatyvias gydymo priemones, suteikiant tyrimais pagrįstą informaciją apie specifines ne farmakologines priemones, skirtas padėti visuose vėžio gydymo etapuose. Tarptautinė praktika neabejoja – tuomet sukuriama tikra bendradarbiaujanti komanda, įtraukiant ir gydantį gydytoją, o pacientas nebesijaučia įspraustas į kampą, iš kurio žutbūt ieško būdo ištrūkti – neretai alternatyvių ar nepagrįstų tariamų gydymo priemonių. Priešingai, integruojant papildomas priemones prie standartinio gydymo, pasiekiama kokybiškesnė gyvenimo kokybė, kurios taip reikia susidūrus su vėžio diagnoze.

106 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page