top of page
Search
  • Writer's pictureDainora Mačiulienė

Maisto papildai – kas yra sveika sergant vėžiu?

Maisto papildai - turbūt viena labiausiai aptariamų temų socialiniuose tinkluose, ligoninių koridoriuose, vaistinėse. Dažnai nutylima tema gydytojo kabinete. Informacijos daug ir įvairios. Bet kaip ir visuomet, reikia pradėti nuo pirmo žingsnio. Tebus pirmasis žingsnis - JAV Vėžio Asociacijos bei M.D.Anderson Vėžio centro Integracinės medicinos departamento oficialūs pasisakymai apie maisto papildus sergant vėžiu.

Pristatome santrauką.


Maisto papildai – kas yra sveika sergant vėžiu?

Maisto papildai – tai skėtis, po kuriuo telpa vitaminai, mineralinės medžiagos, vaistažolės, ar kiti produktai, pagaminti iš augalų, gyvūnų dalių, dumblių, juržolių, mielių, grybų ir kitų maistinių dalių ar ekstraktų. Nuo vitamino A iki kalcio, cinko ar geležies preparatų. Yra daugybė, tūkstančiai, skirtingų maisto papildų. Ir tai yra populiariausia papildoma priemonė, kuria renkamasi kelionėje per vėžį. Neabejotinai, maisto papildai gali būti naudingi, tačiau lygiai taip pat gali turėti neigiamų pasekmių ar sukelti įvairias rizikas. Kokie pirmi žingsniai turėtų būti?


Ką pirmiausia reikia žinoti apie maisto papildus?

JAV Amerikos Vėžio Asociacija atkreipia dėmesį, kad dalis maisto papildų yra gaminama atsižvelgiant į saugumą, kontroliuojamose laboratorijose, vertinant gaminio kokybę. Visgi, nemažai produktų yra pagaminama mažiau atsakingose laboratorijose, o reali sudėtis visiškai skiriasi nuo ant etikečių nurodytų sudėčių. Daugybėje maisto papildų į sudėtį patenka visai kitos nei nurodyta medžiagos: įvairūs tūrio užpildai, skirtingos žolelės, netgi vaistinės medžiagos, kurios žinomos kaip pavojingos.

Maisto papildai gali būti skystame pavidale arba kapsulėje vitaminų, vaistažolių, mineralinių medžiagų ar specifinių elementų koncentratas, kurių tikslas – palaikyti jūsų sveikatą.

Multivitaminų maisto papildai – tai įvairūs vitaminų, mineralinių ar kitų medžiagų deriniai vienoje kapsulėje, dažniausiai vartojami siekiant padidinti suvartojamų maistingų medžiagų kiekį.

Vaistažolių papildai – gaminami iš augalų ir dažniausiai naudojami gydymo tikslais, gaminami iš šviežių ar džiovintų augalų, ekstraktų ar miltelių.


Kada vėžiu sergantiems žmonėms reikia maisto papildų?

Maisto papildai gali būti rekomenduojami tuomet, kai nustatytas vitaminų trūkumas, sukeltas gydymo ar pačios ligos. Kartais dėl chemoterapijos pašalinio poveikio pradeda trūkti kalio ar magnio, todėl šiuos papildus gali būti rekomenduojama vartoti. Vartojant hormoninį gydymą dėl jo neigiamo poveikio kaulams, dažniausiai rekomenduojama vartoti vitaminą D ir kalcio preparatus. Tai tik keli pavyzdžiai kuomet būtini maisto papildai, tokių pavyzdžių nesudėtingai galima rasti ir daugiau. Neretai dėl ilgalaikio gydymo pasekmių – pašalinus žarnyno dalį, skrandį, gali trūkti tam tikrų vitaminų ar mikroelementų, todėl gali būti rekomenduojama juos vartoti, siekiant užtikrinti pakankamą maistinių medžiagų kiekį.


Maisto papildų rizikos ir šalutiniai reiškiniai

Nors dažnai manoma, kad vartojant maisto papildus negali būti šalutinių reiškinių ar rizikos sveikatai, tačiau tai klaidinga nuomonė. Amerikos Vėžio Asociacija primena, kad maisto papildų gamintojai nėra įpareigoti atlikti tyrimus su žmonėmis, įrodančius produkto saugumą. Tačiau priešingai nei vaistus, maisto papildus galima įsigyti savo nuožiūra be gydytojo ar kito specialisto rekomendacijos.

JAV Vaistų ir Maisto Administracija įspėja, kad vis daugiau sulaukia pranešimų apie maisto papildų sukeltą žalą. Gamintojai yra įpareigoti pranešti apie itin sveikatą žalojančius poveikius, kurių, remiantis administracijos statistika, kasmet vis daugėja.

Tačiau nepaisant saugumo reikalavimų stokos, pabrėžiama, kad maisto papildus, kurie yra įvairūs vitaminai, mineralinės medžiagos, vartojant atsakingai, jie gali būti naudingi ir reikalingi siekiant sumažinant kai kurių ligų riziką ar gydymo šalutinių reiškinių intensyvumą, netgi gerinantys bendrą savijautą ir gyvenimo kokybę. Dauguma žmonių vadovaujasi papildų instrukcijomis, pateiktomis gamintojo ar specialisto, ir taip užtikrina savo saugumą. Tačiau visgi dar kartą atkreipiamas dėmesys, kad maisto papildų vartojimas gali būti rizikingas, ypač gaunantiems vėžio gydymą.

Vaistažolės ar kitos biologiškai aktyvios medžiagos gali neigiamai veikti skiriamus vaistus, sutrikdydamas natūralios organizmo metabolinius kelius, ir taip sutrumpinantis ar prailginantis vaisto poveikį organizmui. Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurie maisto papildai gali didinti kraujavimo riziką, į tai taip pat reikia atsižvelgti.


Kas man gali nutikti vartojant maisto papildus?

Mokslinėje literatūroje aprašomi galimi neigiami maisto papildų poveikiai, kurie gali pasireikšti vėžio gydymo metu. Dalis maisto papildų gali padidinti odos jautrumą ir sustiprinti odos reakciją į spindulinę terapiją.

Chemoterapijos metu ar vartojantiems biologinę terapiją, imunoterapijos vaistus gali būti neigiamos, iš anksto net nežinomos tarpusavio reakcijos.

Integracinės medicinos konferencijoje Barselonoje, kurios vienas iš tikslų buvo apžvelgti naujausius mokslinius tyrimus apie biologiškai aktyvių medžiagų poveikį ir galimą naudą ar žalą, įspėta, kad mes turime per mažai duomenų apie galimas sąveikas ne tik vaisto-maisto papildo, bet ir kelių maisto papildų tarpusavio įtaką, poveikį sveikosioms ar vėžinėms ląstelėms – kada, kokiomis dozėmis vyksta vienų ar kitų medžiagų slopinimas ar aktyvinimas, kada sumažinamas vaisto gydomasis poveikis ar padidėja maisto papildo toksiškumas, šiandien informacijos turima pakankamai mažai.


„Tai kas natūralu yra saugu“


Tai vienas populiariausių mitų maisto papildų tematikoje. Reikia prisiminti, kad dalis chemoterapinių preparatų ar visiems įprastų antibiotikų yra gaminama iš augalų ekstraktų. Lygiai taip pat gamtoje yra nuodingų grybų, kurie yra nors ir natūralūs, tačiau nei saugūs, nei naudingi žmogaus sveikatai. Daugybė augalų yra toksiški ir gali būti mirtini vartojant neatsakingai.

Augaliniai maisto papildai populiaria vadinami natūraliais produktais ir parduodami kaip sveikatai naudingi gaminiai. Tačiau reikėtų prisiminti, kad augalai, kaip ir žmogus, yra sudarytas iš daugybės įvairių cheminių medžiagų ir junginių, iš kurių dalis padeda stiprinti organizmą ar jį sveikatinti, tačiau dalies augalo prigimtinių cheminių medžiagų nepašalinimas, gali sukelti įvairius negalavimus ar alergijas. Augaliniai preparatai, kurie vadinami „tik natūralūs“ akivaizdu ne visuomet bus saugūs, jau vien dėl to, kad gamybos metu iš jų nebuvo pašalintos sveikatai žalingos medžiagos.

Augalą sudaro daugybė dalių – šaknis, kotas, lapai, žiedai, sultys, žiedadulkės. Skirtingos dlys turi skirtingą poveikį žmogui – vienaip gali veikti augalo šaknis, kitaip lapai. Taigi, pasirinkus augalą, reikia žinoti kaip veikia skirtingos augalo dalys. Ne mažiau svarbu ir tai, kad daugybės augalų šaknys ar lapai gali būti vartojami saugiai kol vartojama kaip vaistažolė. Tačiau koncentruotas ekstraktas, parduodamas kaip skystis ar kapsulė, turi ženkliai didesnę augalo cheminių medžiagų koncentraciją, kuri gali būti nesaugi ir sukelti įvairius šalutinius reiškinius.


„Tūkstančius metų vartojama, todėl turi būti saugu“

Dar vienas dažnas mitas apie tai, kad daugybę metų jau vartojamos vienos ar kitos gydomosios augalų savybės liaudies medicinoje, tačiau neturinčios mokslinio pagrindimo apie saugumą ir tikrąjį poveikį. Mokslinėje literatūroje sutinkama, kad nedideli kiekiai augalinės medžiagos, greičiausiai yra saugūs, kitaip nebūtų tiek metų tarnavę net ir liaudies medicinoje. Tačiau tradicinė medicina šimtus ar net tūkstančius metų neturėjo galimybės kaip moksliškai ištirti ar patvirtinti ilgalaikį šių augalinių preparatų poveikį. Taigi, net jeigu augalas turi teigiamų savybių trumpuoju periodu, lygiai taip pat jis gali turėti neigiamos įtakos vėlesniame laikotarpyje ir būti priežastimi vėžiniams susirgimams, širdies nepakankamumui, kepenų ar inkstų pažaidoms. Reiktų prisiminti, kad tūkstančiais metų įvairios vaistažolės buvo vartojamos medicinoje siekiant sukelti vėmimą ar viduriavimą, tikintis, kad būtent taip ligas bus išvaryta. Dabar žinome, kad tai ne tik nėra vėžio gydymo metodas, bet dar ir galintis turėti neigiamų pasekmių, kurias gali tekti nedelsiant spręsti.

Galima užtikrintai sakyta, kad dėka mokslo ir technologijų pažangos, mes kur kas daugiau šiandien žinome apie ligas ir įvairius gydymo metodus, negu iki šiol žmonija žinojo, todėl ir gydymui ar sveikatinimui, reikėtų rinktis įrodytas ir saugias priemones.


Kaip saugiai pasirinkti maisto papildą?

1. Žinokite produktą, kurį planuojate pirkti ar vartoti. Yra daugybė prieinamos literatūros. Tiesa, daugelis patikimų šaltinių bus anglų kalba, tačiau verta paprašyti pagalbos ar skirti pastangų bei laiko suprasti gauti objektyvią informaciją iš trečiųjų asmenų – mokslininkų, valstybinių įstaigų, vertintojų, tačiau ne komentarų po siūlomo papildo reklama.

2. Pasitikslinti su gydytoju ar kitu kompetetingu specialistu, kuris žino jums taikomą gydymą ir ligos situaciją.

3. Jeigu perkate augalinio pagrindo papildą – raskite produktą, kuris pagamintis iš augalo vienos, jums reikalingos dalies, nes likusios gali būti visai jums nenaudingos ar nereikalingos (pvz.:augalo kotas gali skatinti viduriavimą, o lapai – mažinti pykinimą). Venkite papildų, pagamintų iš viso augalo, nebent būtent tokia rekomendacija yra.

4. Įvertinkite, ar ant etiketės galite rasti gamintojo kontaktus, kuriais galite kreiptis iškilus klausimams. Patikimi ir saugūs gamintojai suteiks galimybę su jais susisiekti.

5. Venkite produktų, reklamuojamų skambiais šūkiais: „sukuria stebuklą“, „viską pagydys“, „naujas atradimas“, „neturi šalutinių reiškinių“, sudėtis – paslaptinga, tačiau senai žinoma.

6. Nemažiau reikėtų vengti įvairių skirtingų maisto papildų mikstūrų. Kuo daugiau skirtingų ingridientų, tuo didesnė šalutinių reiškinių tikimybė. Tokių mikstūrų poveikį – teigiamą ir neigiamą, yra sunkiau įvertinti ir mokslinėje laboratorijoje.

7. Vienas produktas vienu metu. Pasižymėkite visus naujus pojūčius vartojimo metu. Jeigu išbėrė, jaučiatės mieguisti, pavargę, pikti, jus pykina ar vėmėte, viduriavote ar priešingai – užkietėjo viduriai, jaučiate stiprų galvos skausmą – nutraukite maisto papildo vartojimą ir praneškite savo gydytojui. Tai labai svarbu.

8. Jeigu jums planuojama operacija ar kita procedūra – pasitarkite su gydytoju. Žinoma, kad kai kuriuos papildus reikia nutraukti 2-3 savaitės iki numatomos procedūros, siekiant išvengti nepageidaujamų reiškinių.

9. JAV Vaistų ir maisto asociacija įspėja – jeigu produktas, vadinamas maisto papildu, yra reklamuojamas kaip galintis gydyti, išgydyti ar apsaugoti nuo ligos – „gydo vėžį“, „mažina naviko augimą“ – produktas yra nelegalus, vaistas pardavinėjamas kaip maisto papildas. Vaistas, kurio poveikis nepatvirtintas, pavadintas maisto papildu ir reklamuojamas skambiais šūkiais.

10. Tai, kad produktas yra natūralus, nereiškia, kad jis yra saugus.

11. Įvertinkite gamintojo reputaciją, darbo trukmę, žinomumą, prieinamą informaciją.


M.D. Anderson Vėžio Centro Integracinės medicinos poskyrio direktoriaus komentaras: "Vitaminų stoką, sukeltą gydymo ar pačio vėžinio susirgimo, geriausia užpildyti su maistu. Netiesa, kad visiems besigydantiems reikia multivitaminų – apskritai remiantis mokslu, geriau nevartoti jokių papildų, jeigu mums jų nereikia.

Jeigu, visgi pasirinkote vartoti maisto papildus, nepamirškite aukščiau paminėtų rekomendacijų ir jeigu kažkas naujo ar nepageidaujamo nutinka, informuokite savo gydytoją ir gerai jeigu galima žinoti koks maisto papildas galėjo sukelti neigiamus padarinius.


Tai - tik keli sakiniai, ką galima pasakyti apie maisto papildus. Kaip ir gamtoje, medicinoje ir žmoguje nėra tik juoda ir balta. Visur slypi harmonija, pusiausvyra. Kraštutinumų nei gamta, nei žmogaus kūnas nepripažįsta.
1,285 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page