top of page
Search
  • Writer's pictureDainora Mačiulienė

Maži pasirinkimai


Sveikai valgykite

Vaisiai, daržovės, liesi baltymai, viso grūdo patiekalai – turtingas maistas. Tinkamai parinkti produktai ir patiekalai padeda sumažinti gydymo šalutinius reiškinius, išlaikyti ar pasiekti sveiką svorį, sumažinti infekcijų riziką, stiprinti imuninę sistemą. Tinkamas kiekis naudingo maisto gali padėti greičiau atgauti sveikatą tarp gydymo epizodų ar po gydymo. Padėkite savo imuninei sistemai pasiūlydami jai naują draugą – su dėmesiu ir meile atrinktus produktus ir vertingus patiekalus. Būkite budrūs su termiškai neapdorotais produktais. Visada vaisius ir daržoves nuplaukite, nevartokite mėlynžiedės liucernos, rinkitės pasterizuotus produktus.


Gerkite vandenį

Kai negaunate pakankamai skysčių, jūsų ląstelės negali atlikti joms įprastų darbų. 6-8 stiklinės vandens užtikrins pakankamą skysčių ir elektrolitų kiekį organizme.

Viduriavimo ar vėmimo metu rekomenduojamas didesnis kiekis.\


Judėkite

Fizinis aktyvumas gerina nuotaiką ir lavina kuną. Jeigu iki šiol nesitreniravote – aptarkite tai su specialistu. Pradėkite iš lėto ir kasdien skirkite 30 min reguliariai. Dėka reguliarių treniruočių ne tik jausitės geriau, bet tai turės teigiamos įtakos bendrai sveikatai bei mažins vėžio atsinaujinimo ar naujų susirgimų riziką.


Poilsis – svarbu

Labai svarbu būti fiziškai aktyviam sergant vėžiu, tačiau nepersistenkite. Klausykite savo kūno. Kai jausitės pavargę – pailsėkite. Energiją išnaudokite prasmingai. Turėkite sąrašą ką turite atlikti ir palaipsniui įgyvendinkite. Nesiimkite drąstiškų sprendimų vienu metu.


Žinokite kokie pašaliniai reiškiniai gali būti

Sergant vėžiu svarbu turėti reikalingą informaciją – taip jausitės drąsiau. Susipažinkite su jums skiriamu vaistu, kokie galimi pašaliniai reiškiniai, žinokite kaip galite sau padėti, kur kreiptis. Tai suteiks jums jėgų ir veiks raminamai. Būsite pasirengęs.


Kalbėkite

Patys nuspręskite kas bus jūsų pašnekovas – galbūt draugas, šeimos narys ar specialistas – aptarkite savo jausmus, nerimą, baimes. Išsikalbėjimas, savo minčių išgirdimas gali padėti rasti sprendimus ar paskatinti ieškoti patarimų.

Atsakymų ar bendravimo galite rasti ir savitarpio palaikymo grupėse – galbūt bus lengviau dalintis nerimu, įtampa ir baimėmis su likimo draugais. Jeigu nenorite eiti fiziškai, galbūt galite prisijungti internetu. Susipažinimas ir bendravimas su ta pačia liga sergančiais atveria naujas duris, suteikia įkvėpimo ir drąsos.


Raskite savo kryptį

Tai kaip jaučiatės yra normalu. Tačiau kuo mažiau patirsite streso, mokėsite jį kontroliuoti tuo labiau kūnas bus pasirengęs ilgam ir sudėtingam gydymo procesui. Metodų kaip valdyti stresą, mažinti patiriamą nerimą yra labai daug, atraskite sau artimiausius.


Atraskite masažo naudą

Masažas gali sumažinti skausmą, limfedemą, neuropatijas (pirštų nutirpimas po chemoterapijos), mažina stresą, įtampą, nerimą, gerina miegą. Aptarkite tai su specialistu. Galite išbandyti galvos, pečių juostos, rankų ir pėdų masažus – tai saugi ir veiksminga priemonė.


Pasitelkite aromaterapiją

Pykina ir apie kvapus negalite galvoti? Tinkamai parinktas kvapas gali sumažinti šį varginantį ir nemalonų pojūtį, jums tereikia žinoti kokį kvapą pasirinkti. Aromaterapeutas patars, atsižvelgdamas į poreikius ar simptomus, kuriuos norite malšinti – galite aromaterapinio aliejaus įlašinti į vonią ar paskleisti kvapą namuose. Masažo metu taip pat galima mėgautis aromaterapiniu aliejumi tiek įtrinant į kūną, tiek kvėpuojant procedūros metu, tai gali padėti sumažinti skausmą, pykinimą, stresą.


Išsimiegokite

Diagnozė ir gydymas gali sutrikdyti miego kokybę. Tačiau geras miegas ar 15 min pogulis pagerins fizinę ir emocinę sveikatą. Todėl jeigu kankina nemiga ir negalite miegoti – ieškokite būdų kaip išspręsti šią problemą. Miegas yra labai svarbus veiksnys sveikimo procese ir po gydymo. Sužinokite ir išbandykite atsipalaidavimo technikas, turėkite miego įpročius, išnaudokite visas papildomas priemones gerinti miego kokybę. Esant poreikiui – pasitarkite su gydytojų dėl vaistų pagalbos.


Rūpinkitės savo išvaizda

Pašalinkite visus nereikalingus plaukelius. Maudykitės vonioje. Apsirenkite švarius, patogius ir jums mielus drabužius. Šie paprasti dalykai gali būti visai neįprasti ligos akivaizdoje. Tačiau tokie maži žingsniai padės jums vėl pasijausti savimi. Todėl turite rūpintis savimi – gyvenate jūs, ne liga. Rūpintis ir išlaikyti higienus įpročius yra labai svarbu ir dėl poveikio sveikatai. Tai leis jums prisiminti save ir išreikšti dėmesį ir meilę sau.


Pagarsinkite

Faktas – muzika gerina nuotaiką. Tačiau taip pat padeda kontroliuoti gydymo šalutinius reiškinius. Muzikos terapija, dailės terapija, šokio terapija – daug malonių galimybių, kurias išbandę su specialistu atrasite jų teigiamą poveikį.

Maži žingsniai didelei kelionei

44 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page