top of page

ŠARMINIS VANDUO IR VĖŽIO GYDYMAS

 

 

Kas yra šarminė mityba?

Šarminė mityba paremta teorija, kad vartojamas maistas gali turėti įtakos organizmo rūgščių balansui, kurio išraiška yra žymima pH raidėmis. Yra nuomonių, kad keičiant pH galima pagerinti sveikatą, tai padeda sumažinti kūno svorį ar padėti sveikti sergant vėžiu. Tačiau remiantis žmogaus fiziologija žinoma, kad maistas, kurį suvalgome, neturi įtakos kraujo pH, kuris yra labai griežtai ir preciziškai kontroliuojamas vidinių sistemų. Pakeitus įprastą mitybą, galima stebėti seilių ar šlapimo pH pokyčius, nes čia šalinami nereikalingi produktai, tačiau maistas neturės įtakos kraujo pH pokyčiams.

pH – kas tai?

pH – tai rodiklis, nurodantis rūgščių-šarmų

pusiausvyrą. Kalbant apie žmogaus kūną,

skirtingos jo vietos turi skirtingą pH ir tai

atitinka normalią žmogaus fiziologiją.

Svarbiausias yra anksčiau minėtas kraujo pH,

kuris yra 7.35-7.45. Kraujo pH pokyčiai yra ne

tik labai siauri, bet nedidelis nukrypimas nuo

normos, pakeičia įvairius organizmo procesus ir yra gyvybiškai pavojingas. Todėl organizme yra sukurta vidinė sistemą, kuri kraujo pH išlaiko normos ribose. Skrandyje yra rūgštinė terpė ir tokia ji yra būtina ne tik virškinimo procesui palaikyti, bet ir bakterijų naikinimui, taip apsaugant organizmą nuo infekcijų. Šlapimo pH gali būti rūgštinis ar šarminis, tai priklauso nuo maisto ar įvairių ligų, tačiau neturi ryšio ir neatspindi kraujo pH. Intensyviosios terapijos gydytojai įspėja – kraujo pH yra nekintamas rodiklis – 7.4-7.6 ir tokį jį padeda palaikyti plaučiai bei inkstai. Jam nukrypus nuo šių normų, žmogus labai greitai turi patekti į reanimacijos skyrių, kuriame bus taikomis priemonės atstatyti kraujo pH.

 

Kas yra šarminis vanduo?

Normalaus įprasto vandens pH rodiklis yra apie 7.5, tuo tarpu šarminio vandens – 8-9 ir daugiau. Dažniausiai šarminis vanduo – tai vanduo su skirtingu kiekiu mineralinių medžiagų, kurios ir keičia vandens pH. Tačiau šarminis vanduo, kaip ir maistas, negali pakeisti kraujo pH. „Išgerdami kubilą šarminio vandens, turėsite šarminį šlapimą – tai viskas, ką reikšmingo nuveiksite. Tik daugiau darbo suteiksite organizmo gynybinėms sistemoms, kurios turi užtikrinti, kad skrandžio pH būtų 3, kraujo – 7.4.“

 

Šarminis vanduo ir vėžys

Š.m. netrūksta įžvalgų, kad rūgštinis maistas ir gėrimai gali padidinti vėžio vystymosi riziką. Taip pat manoma, kad rūgštinis maistas maitina vėžines ląsteles, padeda joms augti ir dalintis, taigi teorija, kad daugiau šarminio maisto ir vandens gali apsaugoti nuo vėžio ar padėti pasveikti sukuriant šarminę aplinką šioms ląstelėms.

Reklamose dažnai girdime – šarminis vanduo gali sulaikyti kraujyje esančias rūgštis ir taip šarminti organizmą. Šie teiginiai neretai paremti tyrimais, kurie atlikti laboratorijose, neįvertinant visų organizme esančių sistemų, daugiapakopių procesų, kurie kontroliuoja maisto įtaką ir palaiko įprastą rūgščių-šarmų balansą. Pirmiausia reiktų įvertinti, kad šarminėje aplinkoje neišgyventų ne tik vėžinės ląstelės, bet ir sveikosios žmogaus ląstelės.

Taip pat reikia pastebėti, kad vartojant dideliais kiekiais aukšto šarmingumo vandenį, galime neigiamai paveikti įprastą kūno metabolizmą, sutrikdyti virškinimą ir taip sumažinti reikalingų bei būtinų mikroelementų pasisavinimą iš virškinamojo trakto, kurių galiausiai pradės trūkti ir nebevyks būtini ląsteliniai procesai, tačiau kraujo pH vis tiek nepakeisime. Dėl būtinų elektrolitų – kalcio, kalio, magnio ir kitų deficito, atsiranda kiti sutrikimai, įvairūs nusiskundimai ir negalavimai, kuriuos reikia koreguoti.

 

Ar pakankamai išgeriate vandens?

Kalbant apie šarminio vandens įtaką vėžinėms ląstelėms, teigiama, kad toks vanduo gali padėti atstatyti ir palaikyti įprastą kūno pH. Mokslinininkai teigia – šarminio vandens magija slypi vandens kiekio suvartojime – jeigu žmogus įprasto vandens išgeria 4 stiklines per dieną, tikėdamas šarminio vandens galia, jo išgers 10 stiklinių ir tai atstatys vandens balansą organizme, kuris yra gyvybiškai būtinas, tačiau nuvertinamas. Neretai pastebima, kad pagerėja ir skrandžio rūgštingumo problemos – tarsi jaučiamasi geriau, mažiau „kyla rūgštis“ – tai dėl tos pačios priežasties – daugiau vandens, daugiau sveikų procesų organizme, daugiau geros savijautos. Tačiau nepelnytai laurus priskiriame vandens šarmingumui.

 

Ką sako mokslas?

Šiandien nėra įrodymais pagrįstų rekomendacijų, leidžiančių teigti, kad šarminis vanduo gali apsaugoti nuo vėžio atsinaujinimo, progreso ar susirgimo. Remiantis žmogaus fiziologijos mokslu – beveik neįmanoma maistu ar įvairiais gėrimais, skirtais vartojimui, pakeisti kraujo pH.

Kūnas saugo save nuo dirbtinių pH korekcijų turėdamas labai reikšmingą ir svarbią rūgščių-šarmų sistemą, kuri ir palaiko organizmui būtiną ir saugų pH lygį.

Net ir sergant vėžiu ir žinant, kad vėžinės ląstelės gamina laktatus, kurios yra rūgštinės medžiagos, jų nepakanka, kad kraujyje reikšmingai pasikeistų jo pH.

Moksliniai tyrimai rodo – šiandien nėra maisto ir mitybos rekomendacijų, kurios galėtų gydyti vėžį. Teisinga visapusiška mityba, kuri yra sveikatai naudinga, mažinanti sisteminius uždegiminius pokyčius, yra neabejotinai svarbi papildoma pagalba organizmui tiek gydymo metu, tiek jį baigus. Tačiau kiekvienam žmogui mitybos rekomendacijos turėtų būti parenkamos individualiai specialistų, atsižvelgiant į pagrindinę ir gretutines ligas, taikomą gydymą, gyvensenos įpročius, mitybos tikslus.

 

Ar naudoti šarminį vandenį?

Dar 2011 metais Pasaulio sveikatos organizacija publikavo rekomendacijas apie saugų vandens vartojimą. Čia rašoma, kad vandens pH neturi tiesioginio poveikio žmogaus sveikatai, primenant, kad vandens pH yra nuo 7.5 (rūgštinis vanduo – tai ne vanduo, skirtas vartojimui). Protokole teigiama, kad šarminis vanduo nėra žalingas, tačiau per didelis jo kiekis gali sukelti nepageidaujamus reiškinius – dažniausiai sutrikdoma virškinamojo trakto veikla, jo funkcijos, tačiau saikingas vartojimas nėra draudžiamas.

 

Įspėjamosios žinutės

Vandens gėrimas – neabejotinai yra svarbi, sveikatai palankios mitybos dalis. Dvi ar keturios stiklinės per dieną – vandens vartojimu net ir nelabai galima pavadinti, nes toks kiekis yra pavojingai mažas. Ilgą laiką ar didelius kiekius vartojant šarminio vandens, taip pat galima sukelti neigiamas pasekmes sveikatai. Organizmas nėra pasiruošęs nuolat gauti šarminio vandens ir turėti tiek daug vidinių resursų, apsaugančių nuo „nušarmėjimo“, todėl pirmiausia sutrikdoma skrandžio rūgščių pusiausvyra, kuri yra būtina virškinimo procesui. O tai gali sąlygoti ne tik blogesnę savijautą, bet ir skrandžio sieneles pažeidimus – vadinamąsias opas, kurios gali pradėti kraujuoti, o ilgą laiką negydomos – supiktybėti ir išsivystyti skrandžio vėžys.

Dėl pasikeitusio šarmų-rūgščių balanso skrandyje pasikeičia ir bakterijų gyvenimas visame virškinamajame trakte. Pastebėta, kad kai kurių bakterijų kolonijos ženkliai padidėja, užima kitų bakterijų vietą, ypač plonajame žarnyne. Žarnyno mikrobiota – bakterijų pasiskirstymas ir įtaka vėžiniams susirgimams, gydymo veiksmingumui tik dabar pradeda tyrinėti, tačiau jau dabar žinoma – tai labai svarbi organizmo sistemos dalis. Todėl atsiradus nenumatytiems bakterijų pokyčiams, galima turėti ir neigiamų pasekmių sveikatai ir gydymo rezultatams, reikalingų medžiagų pasisavinimui. Šarminis vanduo ypatingai neigiamos įtakos gali turėti žmonėms, sergantiems inkstų lėtinėmis ligomis ir į tai taip pat reikėtų atkreipti dėmesį.

Šiandien nėra mokslinių įrodymų, kad šarminio vandens vartojimas gali turėti teigiamos įtakos vėžio gydymo sėkmei ar bendrai sveikatai, ir nors nėra draudžiama jį vartoti, tačiau nesant mokslinių įrodymų apie naudą, jis nėra įtrauktas į sveikos mitybos rekomendacijas.

Jeigu visgi nuspręsite įtraukti šarminį vandenį į savo mitybos racioną, nepamirškite gerti ir įprasto pH vandens. O pajautę neįprastus šalutinius reiškinius, nutraukite šarminio vandens vartojimą ir pasitarkite su savo gydytoju. Taip pat svarbu žinoti, kad šarminis vanduo turi nepageidaujamas sąveikas su kai kuriais vaistais ar gali išprovokuoti tam tikrų ligų paūmėjimą, todėl prieš vartodami, pasitarkite individualiai su medicinos specialistais.

 

Ar verta tikrinti šlapimo pH?

Rūgštinis šlapimas atspindi, kiek organizmas įdeda pastangų tam, kad palaikyti įprastą ir gyvybiškai būtiną pH. Vaizdžiai tariant – jeigu į organizmą pateks daugiau rūgštinio maisto, organizmas įdės daugiau pastangų ir resursų pertkeliaus pašalinimui, tam kad pH pusiausvyra nenukryptų nuo normos. Lygiai toks pat dėsnis galioja ir šarminiam maistui.

Svarbu pastebėti, kad siekiant palaikyti normalų kūno pH, procesams vykti išnaudojami vidiniai resursai – įvairūs elektrolitai, mineralinės medžiagos ir ilgainiui vystosi jų trūkumas. Todėl kaip visuomet – pirmiausia turime laikytis pusiausvyros, o jai užtikrinti galime pasitelkiant sveikatai naudingą mitybą bei pirmiausia – pakankamą kiekį vandens. Tai leis ne tik sutaupyti pinigų, skirtų šarminiam vandeniui, kuris neturi stebuklingų galių, bet ir apsaugos nuo papildomų sveikatos sutrikdimų.

alkaline-water-bottle_s.jpg

Aplink tiek daug informacijos apie mitybą sergant vėžio, kad neretai tampa sunku ir neįmanoma atsirinkti tarp rekomendacijų, mitų, naudingų ir žalingų patarimų. Šarminė mityba – vienas iš dažniausių klausimų, kai kalba pasisuka prie mitybos, vandens ir vėžio išsivystymo ar progreso rizikos. Dažnai girdėdami klausimą apie šarminio vandens naudą, parengėme šią trumpą apžvalgą, remdamiesi moksliniais tyrimais ir rekomendacijomis, o trumptas atsakymas – „ne“. Vienas svarbiausių faktų – Robertas O.Young, kuris laikomas šarminės mitybos vienu iš pradininku, laiką leidžia kalėjime už nelegalią medicininę praktiką, kuria vertėsi neturėdamas licenzijos.

vanduo 3.jpg
vanduo 2.png
Flower Vase
bottom of page