


Seksualumas. Lytinis gyvenimas
Seksualumas, intymumas, lytiniai santykiai – tai visuma, būdinga žmogui. Lytinė sveikata sergant lėtinėmis ligomis, kokia ir yra onkologinė liga, yra pažeidžiama, tačiau labai svarbi.
Lytiniai santykiai, seksualumas – savęs vertinimas ir intymumas – poros santykiai, yra svarbu bet kuriame gydymo etape ar baigus gydymą. Ligos ir gydymo neigiama įtaka seksualinei sveikatai gali tęstis labai ilgą laiką, kartais pokyčiai būna net ir negrįžtami, todėl problemų įvardinimas ir sprendimų ieškojimas yra būtina sąlyga geresniems tarpusavio santykiams ir individualiai gyvenimo kokybei.
Lytinė sveikata – tai dalis žmogiškumo. Kiekvienam ir kiekvieną dieną reikia artumo, rūpesčio ir malonumo potyrio. Tai svarbu ne tik savęs vertinimui, bet ir mėgavimuisi gyvenimu ir partneryste. Kiekvienas žmogus yra seksualiai aktyvus, nesvarbu kokią įtaką turi onkologinė liga. Žinoma, skirtingi žmonės seksu domisi skirtingai – kai kuriems gydymo metu lytinių santykių reikia ypatingai dažnai kaip atsipalaidavimo priemonės ir saugumo jausmo stiprinimui, kiti nusiteikę laukti gydymo pabaigos ir geresnės savijautos.
Jeigu seksas šiuo metu nėra tai, ko norisi, intymumas, tarpusavio ryšys gali būti kaip niekada svarbus tiek jums, tiek artimajam, norint išlaikyti ne tik fizinį, bet ir emocinį artumą. Nes mums visiems reikia prisilietimų ir artumo – todėl prisiglauskite ir apkabinkite, susikibkite už rankų ar masažuokite vienas kitą – taip be lytinių santykių išlaikysite tarpusavio ryšį ir jį stiprinsite.
Intymumas – emocijos ir jausmai, kurie mus sieja poroje su kitu žmogumi. Tai gali būti meilė ir atsidavimas, rūpestis ir švelnumas, fizinis artumas ir prisilietimų poreikis. Mes galime mylėtis be intymumo ir intymumas gali būti be sekso.
Seksualumas – tai mūsų jausmai ir mintys apie, tai kokie esame ir kokius save matome seksualine prasme ir kaip tai parodome aplinkiniams. Seksualumas išreiškiamas labai įvairiai – tai kaip rengiamės, kaip elgiamės, kaip judame, kokius partnerius pasirenkame. Tai – fizinė, emocinė, socialinė, dvasinė ir kultūrinė žmogiškumo dalis, kuri yra unikali ir priklausoma nuo lyties, amžiaus, savęs įsivaizdavimo ir vertinimo, lytinio poreikio ir vilčių, norų ir kultūrinių ypatumų.
Tačiau ar seksualinė sveikata, seksas ir intymumas svarbu sergant vėžiu?
Kai kuriems žmonėms – taip. Kai kuriems – ne. Visi yra skirtingi. Tačiau apie lytinę sveikatą kalbėti ir kalbėtis būtina, kadangi vėžys ir jo gydymas lytinę sveikatą paveikti gali labai įvairiai ir šie pokyčiai tarpusavyje bus susiję, tarsi domino efektas, kuris nekontroliuojamas gali turėti reikšmingos neigiamos įtakos.
Daugybė žmonių nerimauja kaip vėžys paveiks jų lytinį gyvenimą ir kokią įtaką turės skiriamas gydymas galimybei mėgautis seksu gydymo metu ir po jo. Kartais seksas gydymo metu yra toks pat svarbus koks buvo iki gydymo, tačiau kartais – jis tampa daug svarbesnis.
Seksas ir viskas kas su juo susiję – meilė, mylėjimasis, rūpestis ir fizinis artumas – padeda ilgame sudėtingame gydymo procese. Jis gali sumažinti stresą ir atitraukti nuo minčių apie ligą. Mylėjimasis pagerina miegą, aktyvina kraujotaką, stiprina raumenų sistemą ir turi suteikti teigiamas emocijas.
Tačiau tai nereiškia, kad mylėtis būtina. Dauguma žmonių net ir aktyvaus gydymo metu gali turėti lytinių santykių, jeigu tik nori. Tačiau visiškai normal nenorėti, tokiu atveju būtina ieškoti kitų intymumo formų.
Moksliniais tyrimais nustatyta – moterys, kurios ligos eigoje nutraukė poros santykius, buvo dažniau guldomos į ligoninę ir ten praleisdavo daugiau dienų, rečiau įtrauktos į klinikinius tyrimus dėl blogesnės bendros sveikatos, liga greičiau progresuodavusi, respondentės dažniau sirgo depresija, reikalaujančia aktyvaus gydymo. Jungtinėse Amerikos Valstijose apskaičiuota, kad vėžio diagnozė ir taikomas gydymas sukelia apie 46 procentus visų lytinės sveikatos problemų, tuo tarpu 71 procentas apklaustųjų žmonių, sirgusių vėžiu, išsako negavę tinkamos pagalbos šioms problemoms spręsti.
Netgi jeigu vėžys pakeičia jūsų reguliarius lytinius santykius ir ypročius ir jūsų intymusis gyvenimas tampa sudėtingas – jūs vis tiek gali jausti seksualinį malonumą, artumą, intymumą. Net jeigu po operacijos dėl pažeistų nebegali pasiekti erekcijos – mėgaukitės lytėjimu ir netgi tai gali sukelti orgazmą.
Pacientai sako:
• „Prieš gydymą aš netikėau, kad orgazmas gali būti
be erekcijos. Netgi jeigu nėra spermos, vis dar yra
raumenų atsakas ir smegenyse aš jaučiuosi vis dar
kaip septyniolikos.”
• „ Tai beveik kaip nauji santykiai dar kartą. Tau
reikia atrasti kas teikia malonumą. Tarpusavio
santykiai – tai lyg gyvybė, kuria reikia rūpintis, o
tuomet kai patenki į sudėtingą išbandymą –
pastangų ir rūpesčio reikia dar daugiau.“
• „Vėžys ir gydymas gali neigiamai paveikti
tarpusavio santykius kaip niekas kitas. Tai tampa
sunkiai suvaldoma. Būtent taip man ir nutiko.“
• „Gyvenimas pasikeitė, taigi ir elgtis reikia kitaip. Jūs turite prisitaikyti, adaptuotis. Eksperimentuoti, atrasti, bet nedarykite to atskirai, individualiai, būkite drauge. Jeigu dalinsitės mintimis, poreikiais ir nerimu – tai suvienis jus ir tapsite stipresni.“
Taigi, žmogiškasis seksualumas yra kur kas daugiau nei tik gebėjimas turėti lytinius santykius. Seksualumas padeda patenkinti žmogiškuosius poreikius ir taip padėti įveikti gyvenimo iššūkius bei sunkumus. Intymumas poroje pagerina savęs vertinimą, suteikia moteriškų ar vyriškų galių, kiekvieną žmogų stiprina ir daro atsparų negandoms. Kiekvienam svarbu jaustis geidžiamu, būti priimtu ir mylimu. Paguosti ir suteikti ramybę, būti paguodžiamu ir rasti ramybę apkabinime ar žvilgsnyje yra ypatingai svarbi artumo sąlyga, užtikrinanti gerus tarpusavio santykius ir leidžianti “ir vėl pasijausti normaliu”. Seksualumas ir intymumas – tai klijai, kurie stiprina poros emocijas ir ryšį, o tai suteikia laimės ir pasitenkinimo ne tik savimi ir partneriu, bet ir gyvenimu pojūtį. Tuomet lengviau susitaikyti ir su liga bei jos pasekmėmis.
Apie seksualumą sergant vėžiu plačiau kalbėsime rugsėjo septintą dieną su psichologe Egle Urbutiene, knygos “Seksualumas sergant vėžiu” autore.

