top of page


Apie stresą ir jo įtaką
Stresas – tai nemalonus pojūtis, įsitempęs kūnas, padrikos mintys. Tačiau stresas taip pat yra hormoninė sistema – adrenalinas, noradrenalinas – streso hormonai, didinatys kraujo spaudimą, širdies susitraukimų dažnį ir cukraus kiekį kraujyje. Tyrimai negailestingi – įrodyta, kad ilgalaikis stresas sukelia
Nieko nestebina mintis, kad vėžio diagnozė ir gydymas sukelia stresą. Sunkios ligos diagnozė kelią įvairius iššūkius – santykius šeimoje, su draugais, darbo aplinkoje, besikeičianti dienos ir atostogų rutina, jau nekalbant apie sutrikdytą sveikatą. Tyrimai, gydymas ir šalutiniai reiškiniai, nerimas ir nežinomybė – visa tai kelia stresą tiek išgirdusiajam vėžio diagnozę, tiek aplinkiniams.
Depresijos simptomai, kuriuos sukėlė vėžio diagnozė ir gydymas, priskiriami nuotaikos sutrikimams, sąlygotiems medicininės būklės, šiuo atveju – onkologinės ligos. Vėžio diagnozė priskiriama vienam iš didžiausių psichologinių iššūkių žmogaus gyvenime. Situaciją apsunkina ne tik gyvenimą keičianti patirtis, bet ir ilgas tyrimų ir gydymo laikotarpis, reikalaujantis daugybės sprendimų nepažįstamoje aplinkoje. Ilgalaikis stresas ne tik blogina gyvenimo kokybę, mažina motyvaciją, bet ir slopina imuninę sistemą, kuri būtina sveikatai. Tačiau net ir tai žinodami, per mažai skiriame dėmesio nuotaikos sutrikimų valdymui savo kelionėje per vėžį.
Ilgalaikiai nuotaikos sutrikimai ne tik vargina, tačiau ir reikšmingai blogina gyvenimo kokybę – sunkiau pailsėti ir išsimiegoti arba priešingai – mieguistumas jaučiamas visą laiką, dažnai naktiniai prabundimai arba ankstyvas prabudimas paryčiais, apetitas sumažėjimas ir valgymas per prievartą, didelis fizinis pasyvumas – dienos leidžiamos lovoje ar judant kambario perimetre, pristingant motyvacijos ir jėgų išeiti į lauką ar juolab aktyviai sportuoti. Kaip dažnai į kvietimą, intensyviai sportuoti, vis dar žiūrime su panieka, klausdami ar kviečiantysis nors ką nors įsivaizduoja apie vėžio gydymo pasekmes.
Nuotaikos sutrikimų valdymas ir gydymas
Vieno stebuklingo metodo ar patarimo ir šioje situacijoje negalima tikėtis. Geriausia pagalba – tai priemonių rinkinys, sudaromas individualiai atsižvelgiant į simptomus, gyvenseną, medicinę situaciją.
Pagrindinės ligos gydymas, psichoterapinės ir farmakologinės priemonės, darbas su sergančiojo artimaisiais ir palaikymo komandos nariais – tai priemonių derinys, užtikrinantis veiksmingiausią pagalbą.
Greta užsienio vėžio gydymo centrų lauke galima neretai pamatyti žmones, einančius pirmyn atgal ir stumiančius savo lašines – skaičiuojančius įveiktą atstumą, fizinio aktyvumo trukmę ir besididžiuojančius savimi. Miego sutrikimai atvykus į ligoninę – vienas dažniausių nusiskundimų, kurio dažniausias sprendimas – miegui skirtas medikamentas. Tačiau reikėtų prisiminti, kad fizinis aktyvumas, nuošaly paliktas telefonas ar kompiuterio ekranas padeda gerinti miegą, o tai leidžia pasijausti geriau pailsėjus. Raminanti muzika, meditacija taip pat padeda mintims nurimti ir geriau pailsėti. Gerenis poilsis, daugiau vidinės ramybės padeda net ir sudėtingas situacijas priimti ramiau, užtikrinčiau, neprarandant pusiausvyros pojūčio.
Normalu jausti liūdesį, nerimą, baimę, nuostabą ir nepasitikėjimą. Paprašyti pagalbos kai reikia. Skirti laiko kasdien mažiems malonumams – juos prisiminti, atrasti ir mėgautis. Reikia didelės emocinės energijos įveikti iššūkius, susijusius su vėžio diagnoze. Ilguoju laikotarpiu šie resursai išsenka, o nepildomi lieka tušti. Pacientai kartais su džiaugsmu pasakoja atradę vietą, kur gali būti „be vėžio“ – tai gali būti dailės galerija, knygos pristatymas, pasivaikščiojimas mišku ar grupinio užsiėmimo treniruotė. Aplinkos pakeitimas, net ir trumpalaikis, nauji žmonės, pokalbiai ir diskusijos leidža užsimiršti, atsikvėpti ir neretai kitomis akimis pažvelgti į esamą situaciją ar iškilusius klausimus. Negalite išvykti ilgai planuotų šeimos atostogų ir bijote nuvilti šeimos narius? Suplanuokite dienos išvyką, kuri bus trumpa, tačiau planavimas, kelionė, skiriant dėmesį vienas kitam, pakeis ilgalaikes atostogas ne prasčiau. Nes gyvenimas – tai nuolatiniai pokyčiai, nieko statiško čia nebūna. Stebėdami saulėlydį skirkite laiko lėtiems ir giliems įkvėpimams, taip tarsi stabdydami laiką. Saulėlydis nušvis naujais potyriais.
Ilgą laiką patiriamas stresas gali sukelti įvairias problemas – tiek fizinės, tiek psichinės sveikatos. Tai aplinkybė, reikšmingai bloginanti gyvenimo kokybę ir ypač būdinga sergantiems vėžiu bei jų artimiesiems. Yra keletas mokslinių tyrimų, teigiančių, kad ilgalaikis stresas didina ir blogų gydymo rezultatų tikimybę. Todėl vis daugiau ieškoma būdų kaip įvertinti patiriamą streso lygį, kaip supažindinti su jo valdymo metodais ir vis garsiau kalbėti, kad stresas, net ir kelionėje per vėžį, turi būti kontroliuojamas ir mažinamas.
Holistinės onkologijos tikslas – remtis moksliniais tyrimais, patvirtintomis rekomendacijomis ir jas pritaikyti kasdienybėje individualiam pacientui, gerinant ne tik gyvenimo kokybę, bet ir suteikiant priemones, kuriomis sveikai ir naudingai būtų galima pasirūpinti savimi ir taip prisidėti prie geresnių gydymo rezultatų.

virškinimo sistemos sutrikimus, gali būti nevaisingumo ir nusilpusios imuninės sistemos priežastimi. Lėtinį stresą patiriantys žmonės dažniau serga virusinėmis infekcijomis, dažniau skundžiasi galvos skausmu, miego sutrikimais, depresija ir nerimu.


bottom of page